Покрай пЛандемията на фармамафията, китайците одма произведоха и у нас се появиха масово техните антибактерицидни лампи. При това на сравнително ниска цена. Всъщност лампите са си най-обикновени, но сравнително мощни лампи, излъчващи в ултравиолетовия (УВ) спектър. По принцип УВ-спектърът обхваща няколко вида лъчи. Например лампите за проверка на банкнотите са едно, лампите за сушене на лак за нокти на дамите - друго, а трето са т.нар. кварцови лампи и лампите за солариум. Тук няма да се впускам в теорията за нанометри и т.н. Ще дам прост пример как да се подсигурите, че китайската лампа не е съвсем китайска и върши някаква работа. Пускате лампата, слагате до нея един-два зелени банана и излизате от помещението за 15 мин. Ако лампата е истинска спрямо нашите цели, то след 15-20 мин. като влезете и я изключите (а повечето са даже и с вградени таймери) трябва кожата на бананите да е станала кафява.
Та, такава лампа освен, че обработва помещението антибактерицидно и генерира от въздуха и озон. Това се усеща и по мирисът на озон (О3). Мирисът е като след буря със светкавици и по нашенски използват и думата колендро.
Озонът е силен окислител, но и достатъчно нетраен, за да се натрупа да речем и да стане вреден. Затова пък в малки количества е чудесен и дезинфектант и противогъбичен и противовирусен и противопаразитен.
За ползването на лампата за обработка на въздуха в помещението е ясно. Има си ръководство и то следва задължително да се спазва. Но как аз от такава лампа си направих три в едно, за да може да се ползва за ред още цели?
Просто махнах крепежната рамка на лампата като и оставих непокътната електрониката и. Т.е. оставих извитите във вид на U тръби голи, както се вижда на снимката в дясно. Понеже озонаторите за вода изглеждат както на третата снимка в ляво, аз поставих U-тръбата на лампата в друга моя прозрачна по-широка тръба и запуших със силикон двата края на тази прозрачна тръба. Преди това оставих по един щуцер в долния и горния край на моята тръба, така, че като стегне силикона да се получи функционално все едно озонатор за вода и други течности. От снимката ми доло в дясно, мисля, че ясно се вижда какво се е получило. Към маркучето се подава околен въздух от компресорче или аквариумна помпа, а в другия край (с капачката) се поставя друго маркуче, дълго колкото е необходимо за отвеждане на озона до мястото на ползване.
С цел ефективно насочване на УВ-лъчите без сериозна опасност за очите едната половина на прозрачната ми тръба облепих с алуминиево фолио. Така хем се получи отражател, хем човек да не гледа директно УВ-лъчите. (Все пак, аз препоръчвам като работи лампата да се излиза извън помещението или поне да се ползват очила тип за солариум).
Така лампата си остава пак УВ-лампа, но с помощта на малко компресорче като се подаде въздух от долния и щуцер, вече може да се извежда генерирания от УВ-лъчите озон за там, за където ни е нужен.
Например пускането на озон в хладилника не само го обезмирисява, но е гаранция за по-дълготрайно съхранение на продуктите в него.
Например пускането на озона в гардероба също ще обезмириси, но и ще избие да речем молците.
Например пускането на озона в обувките също освен че ще обезмириси и ще дезинфекцира.
А ако обработите разните плодове и зеленчуци с озон, както е показано на последната снимка, се твърди, че те ще останат по-дълго без да нагният например. Дори се твърди, че озона сваля и фината парафинова обвивка да речем на портокалите.
Някои обработват и масло с озон за да станело по-здравословно.
Времената за обработка с озон за различните цели са различни и в никакъв случай не бива да се превишават!
Защото освен полезен в малки количества, О3 е и вреден за човека в по-големи концентрации!
Затова винаги се консултирайте със специалист. На Интернет вярвайте само ако от поне два коренно различни източника прочетете едни и същи напътствия и то без да са преписани, както често се случва.
Аз съветвам, ако сте решили да се възползвате от идеята ми, първо да прочетете за видовете УВ-лъчи от спектъра. После да прочете накратко какво е озонът и защо е полезен и кога може да е и вреден.
И едва накрая да потърсите мен или дуг запознат относно времената на обработка с озон.