На хора като мен, които си ходят за по няколко дни в месеца на село, често им се иска да могат да управляват някой процес дистанционно от града, в който пребивават. Ако тръгнете да търсите от унищожителя на човечеството гугъл одма ще ви натресе разни сонофи и 'приложения' на гугълплей евелинк. Естествено срещу куп пари. За нищо. Защо? Ами никой не Ви казва, че 'приложението' за управление на сонофите през Интернет всъщност изисква регистрации, пароли , ключове иии... всички сигнали за управлението задължително минават (и се записват) на сървърите в САЩ.
Влязох в руски форуми на специалисти, които са си играли с въпросните сонофи и 'приложения'. Всички единодушно споделят, че сонофът тръгва да речем за седмица и после грешки, няма връзка със сървъра и т.н. американско-китайски безобразия за пари.И представяте ли си да сте доверили дистанционно управлението да речем на система за поливане. И хоп - грешка на сървъра и няма поливане? Абсол'тно ненадеждни истории, пак да повторя, направени само за изстискване на пари от балами.
Замислих се като инженер как все пак може да се реши проблема. Първо всичко да е под ваш контрол. Второ да не ви се записва активността някъде по гугълските (разбирай на американските разузнавателни служби) сървъри.
Ето го и моето елегантно решение.
Всеки смартфон вече има светкавица и има и вградена програма, която прави от светкавицата нощно фенерче. Е, има и куп евтини модули фотореле. Т.е. реле, което при осветяване включва или изключва какъв да е товар да речем до 2 киловата. (През контактор може и повече). Показаното на снимката ми фотореле струва само 7 лв. и комутира до 2.2 кВт. Работи на 12 волта сиреч безопасно.
Вместо разните евлинкове записващи всичко, но иначе бъгави колкото щеш, аз препоръчвам истински (само не от гугъл или епъл или другите унищожители на човечеството) приложения за връзка между смартфон и персонален компютър. Такова приложение (което аз ползвам и препоръчвам) е например APowerMirror. Изтегляте (в никакъв случай през гугъл плей) т.нар. арк файл за смартфона на приложението и съответно и версията му за персонален компютър/лаптоп. Инсталира се програмата за персоналния компютър(ПК). Инсталира се и арк-файла на смартфона. Като се стартира на компютъра с уиндоуса програмата генерира пин-код за да е защитена връзката. Стартирате и инсталираното от арк приложение на смартфона си. Въвеждате на смартфона генерирания от лаптопа пин-код и указвате типа връзка. Програмата поддръжа както през Уай-Фай и Интернет, така и директна връзка със смартфона през юесби кабел. И готово. На екрана на големия си компютър виждате екрана на смартфона и с мишката и клавиатурата управлявате смартфона. Т.е. включвате от ПК програмата фенерче (Torch) и вследствие на ярката светлина се задейства фоторелето, т.е. вклювате консуматора, когото фоторелето управлява. Изключвате фенерчето и консуматорът е изключен. Просто и елегантно и без възможности за грешка. Паралелно можете да включите дистанционно и камерата и да направите и снимка на ситуацията и т.н. Всичко, пак да повторя от мястото където ви е лаптопа/ПК на мястото, където сте оставили (на юесби за да е на подзаряд батерията) смартфона. Аз имам един смартфон, който жена ми 'окъпа' в тоалетната и в резултат всичко освен слота за сим карта си му работи. Т.е. идеален терминал за дистанционно управление.
Ако не ви се занимава с инсталиране на разни програми, а все пак искате да си имате универсално дистанционно управление. Можете да си закупите за 10 лв. т.нар. дистанционно за камерата на смартфона (remote shutter). На общата снимка с всички джаджи то е малкото овално черно с две бутончета. Тая джаджа служи за да си правите сами селфита от разстояние. Т.е. от разстояние включва камерата на смартфона. Е, закрепвате както се вижда на втората ми снимка фотосензора на фоторелето близо да светкавицата на камерата с щипка да речем от допълнителна леща за ефекти, както е на моята снимка. Оставяте камерата на постоянно включена светкавица. Дистанционното като е включено веднага бива разпознато от смартфона като блутут устройство. Блутут да напомня предава безотказно до към 10 метра. Т.е. дистанционното управление на разстояние до 10 метра в дома ви е готово. Без никакви познания. И е сигурно най-вече.
Някой ще запита а как през Интернет? Ами много просто. Ако телефонът ви има възможност да му се активира светване на светкавицата при позвъняване - активирате я и е достатъчно само да звъннете на номера му от личния си телефон за да се включи управляваният консуматор. След това би следвало фоторелето да вклюи таймер, който да се задейства и да поддържа исканото време консуматорът включен. Или схема вместо таймер тип вкл/изкл т.е. при повторно позвъняване пък да се изключи консуматора. Ако няма в настройките възможност за задаване дали да се включва отзад светкавицата при обаждане то слагате управляващия смартфон в тъмна кутия (напр. от обувки) и оставяте фотосензора на фоторелето отпред на екрана. Винаги екраните на сегашните смартфони светват при набиране. Т.е. вече светлината от екрана отпред ще активира фоторелето. Но Внимание! Мръсниците от гугъл вече правят от телефоните не телефони а досадни разпространители на реклама. Затова предварително изключете ВСИЧКИ т.нар. известия. И за всеки случай лепнете на екрана някаква плътна лепенка като оставите непокрита само областта от екрана където е сензорът за светлина. Така ще сте сигурни че мръсниците от гугъл няма да активират вапия консуматор а само вие чрез позвъняването си.