Да се включи някакъв ел. уред в определено време и да се изключи сам да речем от термодатчик, или сам след определено време, не е никакъв проблем днес. Т.нар. таймери са навсякъде. Има ги още и старите електромеханични, както на първата снимка в ляво. Има ги и техните днешни електронни аналози както на снимката в дясно. Вече много народ внася поголовно и китайските боклуци у нас. Електронни таймери тип СТАРТ/СТОП било като на снимката по-доло в ляво или с вградени ел. часовник като на снимката от втория ред в дясно, у нас вървят по около 20 лв. все още.
Големият проблем на всички тези таймери е един: управляват само един ел. уред. Т.е. един, единствен процес. Да речем кипва водата и край - изключено. Има, разбира се и по-сложни: всеки ден в определен час нещо се включва и след определено време се изключва. Но пак ЕДНО нещо. А в повечето случаи животът е далеч по-сложен. Често трябва да се управляват заедно два или три процеса даже в малкия бизнес или семейно производство. Т.е. освен да се нагрява и да се бърка да речем, в определено момент да се и поръси с нещо, а защо не и да се отлее, чрез помпа само утайка или само да речем отгоре пяна? Тогава?
Тогава даже и китайските цени на подобни реактори са космически.
Изпълнителни уреди - бол. Говоря за помпи, бъркалки, нагреватели, сушилни, дозатори и т.н. Няма програматори за повече от един процес.
Какво имам предвид? Пример за такъв програматор е този на автоматичните перални машини. Той определено време нагрява и/или върти мотора с едни обороти, включва помпи, променя посока на въртене, променя обороти и т.н. Но той е конкретно програмиран за конкретна пералня и не става за друго. Но важен е принципът на тези програматори: моторче върти пластина/пластини с контакти и в определени времена са включени или изключени съответен набор от контакти.
Как лесно можем да си направим сами наш си за нашите си цели подобен програматор за повече от един процес? И то цикличен, т.е. да си повтаря сам процесите в определено време или докато не се достигне определен резултат. Да, можем да си накупим да речем 4-5 таймера като тези от първите снимки и да ги напрограмираме така че да се включват всеки относително всеки в определени времена по-отделно. Но има едно голямо но: те са циклични, но циклични спрямо денонощието. Т.е. ще се включи отново утре по същото време всеки. А за повечето процеси трябва цикличен програматор, както вече казах, в рамките на определено време.
Моята иновация за случая е следната:
Взема се един т.нар. тайминг мотор с фиксирани точни обороти. Спрямо час или там два часа до три часа те са евтини. Важното е да се гледа параметърът RPM. т.е. обороти за минута. Има ги и за 220 и за 12 волта. Аз за моята цел съм взел такъв мотор от антидекубитален дюшек. Там, за да превключва въздуха под лежащ човек, моторът е и с вградена си предавка, която му дава достатъчна мощност и практическа невъзможност да заклини. Пример за такъв мотор съм показал на снимката в дясно на второ ниво. Такива мотори са и безшумни (все пак човек трябва и да спи на тишина). И най-важното из болниците ги изхвърлят когато се спука да речем дюшека или се скапе помпата. А таймиг-мотора си е здрав. А програматорът съм реализирал на база един или два превключвателя на мощност на плоча на ел. котлон. Избрал съм такива, защото отново ги има навсякъде и са евтини и лесно се 'препрограмират'.
Първата работа е да се махне пружината, която застопорява в положение 1-2-3-4 превключвателя. Т.е. да се върти по оста си свободно и без съпротивления. Пак с тази цел се развиват всяка от контактните месингови пластини и се махат металните пружинени подложки под тях. После оста с гърбиците се нарязва на отделните гърбици. После всичко се сглобява отново на обща ос, но вече с разместени както ни трябва на нас за нашия процес гърбици. За да се запази пак точното фиксиране на гърбиците спрямо контактните пластини се ползват гайки М4 или шайбички между отделните гърбици. Оста с вече разположените една спрямо друга гърбици според нашите изисквания във времето се стяга стабилно с други две гайки в краищата си. Ако трябват други времена, т.е. не ни устройват готовите сектори на гърбиците, или ги изпилваме или си правим сами наши гърбици с наш ъгъл на сектора ВКЛ/ИЗКЛ. Най - лесно се прави от пулове за табла. Първо всичките пулове се стягат и пробиват заедно, за да са съосни и после с ъглошлайф или дремел се отрязват съответните сектори. Ако трябва програматор за повече от 4 отделни процеса (мноого рядко) - закачат на общата си ос два превключвателя един зад друг.
Накрая готовия превключвател се скача към тайминг-мотора чрез да речем врътка от регулатора на ютия. Какво се е получило при мен се вижда на най-последната снимка. Без да съм променял гърбиците от стандартен превключвател за плоча за котлон и мотор с 10 об. за минута се получават следните времена:
1/10 = 1 оборот за 10 мин.
1-ви превключвател: 5 мин вкл. 5 изкл.
2-ри превключвател: 3 мин вкл. 4 мин изкл.3 мин. вкл.
3-ти превключвател: 6 мин изкл. 4 мин вкл.
4-ти превключвател: 3 мин изкл. 7 мин.вкл.
При стандартното (фабрично) положение на гърбиците част от процесите се застъпват във времето.
Ако трябват по-дълги времена, вместо 1/10 rpm се ползват пак синхронни моторчета но вече да речем 1/30 (от таймер на малките фурнички) 1/60 (часови от електромеханичен часовник да речем на стара микровълнова).
По-сложни процеси се управляват вече с диск с ецвани както на печатните платки сектори и плъзгачи върху тях. Важното на такъв тип програматори е, че ако токът спре и после дойде, те си продължават от там до където са стигнали (както автоматичните перални).
Завършил съм ФА (факултет по автоматика на бившия ВМЕИ в София), затова можете да разчитате на специалист в мен, ако ви е необходима автоматизация..