Преди да започна с превода на текста на автора, с две думи да обясня защо му вярвам повече отколкото на т.нар. генерал годжи.
Първо, защото като завършил преди почти 40 години тогавашния факултет по автоматика, спец. 'Ел. измервателна техника' на софийския технически университет, аз съм изучавал какво е грешка и точност на едно измерване. Знам и какво е вероятностно отклонение, корелация и т.н. важни за всеки научен тест неща.
Второ, като завършил с отличен тази специалност аз бях приет с конкурс по бал за придобиване на втора специалност 'Приложна математика' в тогавашния ЦПМ на ВМЕИ и имам и втора диплома за второ висше, спец. 'Приложна математика'. За година и половина още съм изучавал и размити множества, теория на полето, енмерни пространства и т.н. После имам и завършена аспирантура на тема измерване и анализ на вредни емисии и имисии и съм отчислен с право на защита. И поради това (питайте соломонча паси - той иначе наистина е математик, макар и гадина като човек), смятам, че мога да анализирам по-отвисоко.
И трето, и аз както и автора съм бивал и програмист в Генералния ни щаб, но най-важното е, че тогава имаше един строго секретен проект с име грамада. По този проект трябваше да разработим система за преход от нормално на военно време на администрацията на София (мегаполис с различни райони). За да направим качествена разработка ние (малък екип) първо проучихме всички тогавашни компютъризирани и не системи за градско управление (не само ЕСГРАОНА, а и САТО и др.). После проучихме всички функционални характеристики на всички висши градски чиновници или служби. После систематизирахме и анализирахме всички документопотоци на София (за да получиш един документ, често трябват резолюции на няколко чиновника и/или взаимодействия между няколко района или служби). И чак накрая разработихме документ както е при военните т.е. какво да се прави в ч+1, ч+2 и т.н. Т.е. кои длъжности могат да се закрият при криза (а не както сега всичките безбройни чиновници нищо да не вършат и да получават заплата), какви нови длъжности и към кои райони и отдели следва да се разкрият и т.н. важни за ефективното управление неща.
Т.е. така аз смея да твърдя, че съм и един от малкото в България специалисти по т.нар. бюротика (наука за ефективно административно управление. Сега естествено за усвоителите на евросредства и просто колониална администрация такива специалисти са ненужни.
Но ето затова съм оценил автора и смея да твърдя, че може да му се вярва.
След тези ми не хвалби а аргументи, преминавам към превода на текста:
'Александр Евсин е началник на ситуационния център и зам-ръководител на ЦОДД (центъра за организация на движението на Москава). ... вас ви критикуват че пишете за епидемия без паника и с познаване на проблема без да сте медик?
- Аз 17 години съм работил във военното ни разузнаване, където винаги сериозно са се отнасяли към заплахи от глобален мащаб. По образование съм инженер-математик (както и аз - бел. ЙЙ). Професионално в продължение на 25г. работя в сферата на обработка на информация и нейната оценка. ...Безусловно съм изучил проблема в степен, достатъчна за оценка на риска. Затова можете да считате моето мнение относно 'това, за което говорим' като мнение на специалист по вероятностно-статистически метод за анализ.
- И какво казва статистиката?
- За да се анализира развитието на процеса по статистически характеристики е необходимо да имаме данни с понятна методика на събиране и методи на регистрация на първичните данни. А какво имаме в случая с 'това, за което говорим'?
Най-недостоверната статистика както виждам е количеството заразени. Защото навсякъде прилагат различни системи за отчет. Едни изследват всички заболели от ОРЗ, други гледат колко са най-тежките случаи, трети умрелите, други изучават неголеми групи от случайни хора. Но никой не изследва гражданите поред. Да не говорим, че много държави или региони просто не са тествали поради отсъствие на тестове.
- Но не е ли достатъчно точна статистиката за умрелите от 'това, за което говорим'?
- Тук също са възможни варианти, съществено променящи картината, защото в групата на умрелите от 'това, за което говорим' се записват и умрелите от нещо, но с наличие на 'това, за което говорим' в телата им. Ще ви дам за пример Франциско Гарсия - испанския футболен треньор, който бил умрял от 'това, за което говорим' на 21г. Такива бяха заглавията на вестниците по цял свят. Но после стана ясно, че нещастният млад човек е постъпил в болницата със симптоми на ОРЗ и пневмония, но е бил болен от левкемия. И е починал от левкемията, но е вписан за умрял от 'това, за което говорим'. Така и в Москва като жертва на 'това, за което говорим' е била записана възрастна жена страдаща от много хронични заболявания. И е умряла от откъснал се тромб всъщност. Е после я изключиха от броя на жертвите на 'това, за което говорим', но СМИ вече бяха раздули до Бога случая.
Изглежда че в много страни кой да е умрял от каквото и да е умрял, се записва като жертва на 'това, за което говорим', само защото в организма му е забелязан 'това, за което говорим'.
Какво още мога да кажа за статистическите данни? Потокът данни е с ниско качество, драматично замърсен и затова към момента не може да бъде база за каквото и да е моделиране (алоо модела на генерал годжиии - бел ЙЙ). Т.е. по такъв модел няма да може да се каже как ще се развиват нещата. Ситуацията се усложнява и от факта, че мнозина не правят разлика между смъртност от инфекция в популацията и леталността на самата инфекция. Тъждествено възприемат скоростта на проява на заразата и реалната динамика на процеса. Даже ВОЗ вече написа, че реалната леталност от инфекцията е по-ниска от обявената към момента. И чистата математика казва същото. ... Защото у повечето хора инфекцията протича в лека форма и даже и без какви да е симптоми. Може и ние с вас вече да сме прекарали и оздравяли? Просто не са ни правили анализ. ...
- Как тогава да разберем степента на опасност?
- Степента от гледна точка на статистиката може да се определи само като се сравни 'нормалното' ниво на смъртност за миналите години и се сравни със сегашния брой избощо починали. Но да опитаме да сравним две други сравними и напълно достоверни характеристики - броят на умрелите от болести за миналите години и за тази година до сега. Ако за тази година има някакво увеличение, значи бием тревога. Но за сега такова увеличение НЯМА! (Аз имам статистика на броя на умрелите изобщо и за Италия и за Германия както и броя на умрелите пак там до сега. Като се раздели броят на умрелите от миналата година на 4 получаваме броя на умрелите за тримесечие. Е, броят на умрелите в Италия за миналата година за тримесечие е еднакъв с броя на умрелите за това тримесечие на тази година - бел. ЙЙ. Същото е и за Германия. За България вероятно НСИ ще скрие тия простички и ясни цифри). ... Мене безкрайно ме удивяват, че и до сега точни цифри не се публикуват на официални, заслужаващи доверие ресурси. Но и наличните данни като се анализират показват, че няма никакви поводи за очакване на апокалипсис. Подчертавам: само от анализа на данните.
В Италия болницата, определена за 'това, за което говорим' е била препълнена на порядък повече с пациенти с ОРЗ. ... Но ОРЗ е заразно заболяване. Опасността от вътреболнично заразяване не бива да се подценява (алоо, зала армеец с русенските легла едно до другооо - бел. ЙЙ). Даже широкото използване на апаратите за белодробно вентилиране може да е угроза за заразяване. Защото ако заразата попадне в такъв апарат тя отива директно в дробовете на другите. В условията на завишен риск от ОРЗ в групата на риска са и болните от други сериозни заболявания - от диабет до исхемична болест. Когато персоналът на една клиника се съсредоточава само на борба с 'това, за което говорим' безусловно може да доведе до нови летални случаи по принцип. ... За съжаление хората умират и без 'това, за което говорим'. Има открити сайтове от които можем да разберем смъртността в тази или онази възраст. Ще взема данните за 10-14 и 75-79 годишните. Данните са за периода 1959-2009г. (50г- бел. ЙЙ). И какво виждаме? В 2009г. например общият процент на смъртност сред 10-14 годишните е бил 0.2%. Сравняваме го с графиката на смъртност от 'това, за което говорим' - същите 0.2%. Сред 75-79 годишните общият процент на умрели по каква да е причина е бил 30%. Сравняваме с графиката на умрелите от 'това, за което говорим' - само 8%. Т.е. три пъти по-малко!
- Но в стотици препечатваната статия 'Коронавирус - трябва да се действа' Томазо Пузо рисува графики с права екстраполация и рязка геометрична прогресия на умиращите и заразените?
- И кой е написал тази статия? Математик? Лекар? Вирусолог? Неее... Блогер! Какво е публикувал до сега блогерът Томазо Пузо? Ето ви няколко негови статии: 'Как да станем най-добрите в света', 'На какво може да ни научи Скайуокър', 'Как да управляваме очакванията на директора си'. Него безусловно го вълнува въпросът с 'това, за което говорим', но в медиен план (както се случва и у нас- бел. ЙЙ).
- А в какво той не е прав?
- Честно казано във всичко. Започвайки от неправилно ползване на данните и завършвайки с пълното игнориране на биологичните, медицинските и административни съставящи касаещи 'това, за което говорим' и неговите последствия. Защото кой да е патогенен вирус при откриването му отначало дава високи статистически показатели на смъртност. Причината е проста: Вие, незнаейки за съществуването на 'това, за което говорим' отначало, нямаше да хукнете в болница с признаци на хрема нали? Ще отидете чаак когато вече сте тежко болни. Затова, в началото статистическите данни за смъртност са само от тежките случаи. И битивитата започват да крещят през 5 минути: от 'това, за което говорим' умират всеки 5-ти всеки 10-ти и т.н. ... Блогерът в своята статия например задава въпроса: В Южна Корея страхотен ръст на заболелите в началото а в Япония, Тайван, Сингапур - не. (Те и в Южна Корея вече се пребориха - бел. ЙЙ). Аз мога да отговоря защо. Защото в Южна Корея проведоха в началото на епидемията мащабна проверка за наличие на вируса. Ха си кихнал и ха са те диагностицирали. А в другите страни изследваха само тежките случаи. Така пък там, в другите страни, се получи по-нисък процент на заразени, но по-висок на смъртност. Опасността от 'това, за което говорим' съществува. А за някои хора, влизащи в групата на риска тя може да е и фатална. Но това не е повод за световна паника.
- Тогава трябва ли строга изолация на гражданите?
- Аз съм против тежките карантини, спиращи живота в градовете. Може Китай с неговата икономика и власти да може да преживее тотално затваряне, но за другите страни това може да доведе до тежки последици. Тежките карантини и да дават някакъв резултат, те просто пренасят пика на ОРЗ от март на май. Но при това вече ще са силно ударени всички области на човешка дейност. Безспорно смъртта на всеки човек е трагедия. Но говорим за оценка на степента на опасност. Само в Русия от ПТП за 2018г. по пътищата са загинали 18 000 души. Т.е. 54 човека на ден или двама души на час! Но никой не се тресе от ужас сядайки зад волана. А заради 'това, за което говорим' спират полети, автобуси... Или се получи спонтанен медиен ефект или това е СПЕЦИАЛНО РАЗРАБОТЕН ПЛАН ЗА НАГНЕТЯВАНЕ. Защото спада по пазарите вече стигна над 4 трилиона долара. ... Според мен това наистина е епидемия, но не в медицински смисъл, а в комуникационен - т.е. имаме вирус на паниката. Днес всички либерали призовават държавата да втрърдява всичко и навсякъде. При това хайде да си кажем честно няма никакви причини толкова рязко да се ограничава свободата на словото, забраната на бизнеси и т.н. Нарушените доставки за града, безработните останали без заплата - това далеч не са илюзорни категории ... Мисля, че вече обществото ни се раздели на две групи. И това е резултат на вярата. Едните ще вярват после че светът е спасен, а другите, че светът е измамен.'
Край на превода ми с незначителни съкращения относно да речем дейността на московския ЦДОДД.
Линкът за сведение на явор колефф: напишете 'стратонавт' в руския ЖЖ и ще го намерите.
Накрая, като превеждах за риска, за групи на риска и степени на риска, се сетих, че около 2000-та година унас имаше европейски център за превенции на риска и аз му бях в ръководството. Един иначе тих, но явно печен бивш полковник от УГЗ на РБ го беше организирал. Затова например знам как властите на Тулуза са действали като им се е взривил голям военен завод, как са укротявали разливите по Сена и Лоара, как в Холандия е имало аналогичен случай на нашето индиго и т.н. Въобще много полезен център беше, но понеже беше с европейски пари на 100%, без да е под контрола на алчните горановчета - тогавашната бивша моя съученичка от МГ в Русе Емел Етем просто тръгна да прилапва и тази независима структура. Като не можа, тя просто я унищожи. А сега говорим, че няма превенции не на риска - на нищо няма превенции. Действа се като мисирка. Клявкаме само.